goji berry

Goji Berry

Son yılın en moda besinlerinden biri Goji Berry. Nereye baksanız karşınıza mucizevi bir şekilde zayıflatan bir besin olarak çıkıyor. Peki gerçekten bu kadar etkili mi? Ve zayıflatıyor mu? Son günlerde bana bu konu ile ilgili çok fazla soru geliyor. Bende merak edenler içinse araştırdım bu yazıyı hazırladım. Keyifli okumalar ..
 Goji Berry nedir?
Solanacea familyasına ait olan goji berry halk arasında wolf berry olarak ta bilinmektedir. Olgun meyveleri uzun yıllardır Asya ülkelerinde geleneksel tıp ve fonksiyonel besin olarak kullanılmaktadır.  Son yıllarda popüler olan Goji Berry kuru ağırlığının %68’ini karbonhidratlar, %12’sini protein, %10’unu lif, %10’unu ise yağ oluşturmaktadır. Bununla birlikte çok yüksek oranda antioksidandır. 100 gr kurutulmuş goji berry yaklaşık 100 kalori olup, 1 yemek kaşığının kalorisi yaklaşık 10-12 kaloridir. Önerilen günlük tüketim miktarı ise 25-30 gr’dır.
Cilt ve göz sağlığını korur
Kırmızı-turuncu renkteki goji berry meyveleri bazı karotenoidleri içermektedir. Bunlardan en önemlileri zeaksantin ve beta-karotendir. Goji berry tüketildiğinde karotenleri özellikle retina bölgesindeki yağ dokularında birikir. Bu sayede güneş ışınları gibi zararlı ışınlara karşı cilt ve göz sağlığını korur.

Goji berry ; Besin değeri yüksek

İçeriğinde potasyum, kalsiyum, demir, çinko gibi mineralleri bulunurken aynı zamanda iyi bir vitamin ve antioksidan kaynağıdır. A, C ve B grubu vitaminlerinden zengindir. Yapılan çalışmalar goji berry yapraklarında diyetlerde sıkça kullanılan, çoğu besinin kabuklarında bulunan flavanoid olan kersetin olduğunu göstermektedir.
Uyku kalitesini artırır
Çin’de uzun yıllardır kullanılan Goji berry’nin uyku kalitesini artırdığı ve sabahları daha rahat uyanmayı sağladığı belirtiliyor. Ayrıca hafızayı güçlendirici etkisi olduğu ve nörolojik/psikolojik faktörler üzerinde de olumlu olduğu bildiriliyor. Aynı zamanda atletik performansı da artırmaya yardımcı.
Karaciğer, böbrek ve sindirim sistemi tedavisinde kullanılıyor.
Yapılan bir çalışmada 14-30 gün arasında günlük yaklaşık 150 gr Goji Berry tüketildiğinde, kardiyovasküler sağlık ve gastrointestinal sağlık üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermektedir. Karaciğer ve böbrek hastalıklarının tedavisinde de kullanılan goji berrynin kadınların menstrual dönemdeki şikayetlerini azalttığı da yapılan çalışmalar sonucu ortaya çıkmıştır.

Goji berry;  Diyabette etkisi

Yapılan birkaç çalışma Çin tıbbında Goji berry’nin anti-diyabetik etkileri için kullanıldığını belirtmektedir. Özellikle C vitamini içeriğiyle de kan dolaşımına yardımcı olarak diyabete bağlı görme sorunları üzerinde etkili olabileceği bildirilmektedir.

Goji Berry zayıflatır mı?

Gelelim son ayların modası goji berry’nin zayıflatıp zayıflatmayacağına! Sizleri hayal kırıklığına uğratmak istemem ama maalesef goji berry internette yazdığı gibi mucizevi zayıflatıcı etkiye sahip olan bir meyve değil. Antioksidan etkisi ve besin değerinin yüksek olması ile vücut sağlığını koruyor, bu nedenle günlük beslenmenizde meyve, çay, meyve suyu ya da keklerinizde kullanabilirsiniz. Ancak sadece sağlığınız için zayıflamanın ise en gerçek yolu sağlıklı beslenme ve düzenli fiziksel aktivitedir.

Goji berry tüketirken dikkat!

Goji berry bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında etkileşime girebilir. Bu nedenle diyabet, tansiyon ilacı ve kan sulandırıcı ilaçlar kullanırken doktorunuza mutlaka danışın.
Sağlıklı ve formda günleriniz olsun